Rozwój osobisty

3 września, 2013  By ByWygrali 
0


ŚCIEŻKA OSOBISTEGO ROZWOJU!!!

Szkoła i praktyki to podstawowy obowiązek wychowanków CET. Jednakże rozwój osobisty nie ogranicza się do edukacji w szkole i nauki zawodu.
Kadra to zgrany zespół pedagogów, psychologów, terapeutów, osób duchownych. W razie potrzeb wychowankowie mogą liczyć na pomoc psychiatry, a także mogą uczestniczyć na zewnątrz w indywidualnej psychoterapii, terapii uzależnień, warsztatach grupowych. Naszym celem jest wspieranie rozwoju intelektualnego, emocjonalno-społecznego i duchowego.Zaniedbania wychowawcze, niesprzyjające warunki rozwojowe, jak wychowanie w przemocowym środowisku, dezorganizują naturalny proces dorastania. Ponadto brak środków do życia, brak zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, miłości, a niekiedy nawet głód i brak podstawowych warunków sanitarnych, przyczyniają się do zaburzonego funkcjonowania począwszy od wieku dziecięcego. Nieharmonijny rozwój, patologiczne środowisko, następnie zaburzenia zachowania i bunt wieku dorastania są źródłem konfliktów i niefortunnych eksperymentów. Zrozumienie własnych uczuć, motywów działania, następnie próby zrozumienia innych, rozwój empatii, ćwiczenie sytuacji społecznych, to tylko część działań.


  


Poza specjalistyczną pomocą, istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Tanecznych, śpiewu, rysunku, gry na perkusji, gitarze, pianinie, nauka języków obcych (angielski, francuski, rosyjski, włoski i inne…), zajęcia teatralne, hipoterapia, siłownia i inne treningi sportowe, basen, squash, łyżwy, narty.


W miarę możliwości odbywa się praca nad relacjami z rodziną, z rodzeństwem, rówieśnikami, oraz mozolne budowanie wiary w szczęśliwą przyszłość.


Trudne i bolesne chwile jakich doświadczyli nasi podopieczni w swoim życiu bywają przyczyną zwątpienia w Boga i ludzi. Toteż w miejscu pod patronatem św. Księdza Alojzego Orione, nasi podopieczni mogę liczyć także na duchową opiekę. Wiara nie jest sztucznie narzucana, ale istnieje możliwość otwartej rozmowy o wartościach, Bogu i religii. Można wziąć udział w rekolekcjach (odbyły się również tu na miejscu rekolekcje dla chętnych, we współpracy ze wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym), istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, modlitwy, uczestnictwa w Eucharystii.


 


Dla tych, którzy stoją u progu dorosłości, odbywają się warsztaty przygotowujące do pobytu w mieszkaniach treningowych. Od 2015 roku funkcjonuje program warsztatowy pt. „Mój Dom, moja odpowiedzialność”. Warsztaty te powstały przy współpracy z Fundacją Habitat for Humanity i MFC. Uczestniczy w nich grupa wychowanków, aspirujących do tych mieszkań. Dotykają one tematu finansów osobistych, oszczędzania, mądrego korzystania z produktów bankowych, itp. Składa się na nie cykl kilkunastu spotkań w grupie, prowadzonych na zasadzie gry i w duchu zdrowej konkurencji. Celem tych zajęć jest urealnienie wyobrażeń o zarobkach i kosztach życia. A także wypracowanie dobrych nawyków i kształtowanie świadomych postaw.


Na tym ostatnim etapie, my jako kadra, towarzyszymy już po partnersku naszym wychowankom. To w ich rękach jest teraz ich sukces. Stają się oni dojrzałymi młodymi ludźmi, gotowymi samodzielnie stawiać sobie cele i planować strategie do ich osiągania. Z dumą patrzymy na każdy ich sukces, oraz z troską patrzymy, jak zmagają się z trudnościami.


A już za kilka miesięcy będziemy kibicować Im w ich pierwszych samodzielnych mieszkaniach treningowych.

  ramzes 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


More Story
Edukacja i Krok do finiszu! Edukacja Mieszkańcy domu przy ulicy Odsieczy Wiednia 13 to uczniowie szkół publicznych. Uczęszczają do szkół zawodowych,...