Edukacja i Krok do finiszu!

3 września, 2013  By ByWygrali 
0


Edukacja

Mieszkańcy domu przy ulicy Odsieczy Wiednia 13 to uczniowie szkół publicznych. Uczęszczają do szkół zawodowych, techników i liceów ogólnokształcących. W maju 2016 trzech z naszych wychowanków podejdzie do matury. Uczniowie szkół zawodowych i techników, dzięki uprzejmości prywatnych właścicieli, uczą się zawodu w firmach. Chłopcy mają możliwość kształcić się w zawodzie mechanika samochodowego, elektryka, hydraulika, kucharza, montera sieci telekomunikacyjnych, sprzedawcy, blacharza itp.


  


Przejście ze szkoły w zamkniętym ośrodku do szkołę środowiskowej to duża zmiana. Odtąd każdy sam musi zadbać o swój dojazd do szkoły, punktualność, frekwencję, kartę miejską, załatwienie własnych spraw (plan lekcji, lista podręczników, praca domowa, odpowiednie zachowanie…). Czynności pozornie proste wyłączają się w czasie długotrwałego pobytu w placówce zamkniętej. To, co u niektórych wyrabia nawyki, u innych powoduje niekiedy większą bezrefleksyjność. Dlatego wyjście ze schematycznego planu dnia może powodować zagubienie, utratę poczucia bezpieczeństwa, tak zwane rozhamowanie, spowodowane brakiem ścisłej kontroli i nadzoru, a nawet ponowną utratę poczucia sensu i celu. Upragnione wyjście z ośrodka może stać się źródłem silnego stresu. Stąd pomysł na grupę usamodzielnienia w warunkach półotwartych.


Przejście przez etap usamodzielnienia, szczególnie w sytuacji braku wsparcia ze strony rodziny, może być bezpiecznym czasem wyposażania się w szereg kompetencji, aby krok w dorosłość zakończył się sukcesem.


  


Z uwagi na szereg nowych obowiązków jakimi muszą sprostać nasi podopieczni, stopniowo oddajemy im kontrolę nad ich postępami. Początkowo ich frekwencja, oceny i zachowanie są sprawdzane, a w razie potrzeby oferujemy im zajęcia reedukacyjne, oraz korepetycje.


Nauka w szkole to nie wszystko. Dlatego nasi podopieczni otrzymują możliwość ukończenia kursów zawodowych: SEP, prawa jazdy, kursów języka obcego, kelnerskich, komputerowych, wózków widłowych, zgrzewania rur, operatora suwnicy, aż po wyrobienie książeczki sanepidowskiej. Wszystko to z myślą o ułatwieniu im wejścia na rynek pracy. Już będąc w Aninie chłopaki mają możliwość podjęcia drobnych dorywczych prac zarobkowych, jeśli nie koliduje to z ich obowiązkami, oraz zarabiają pierwsze drobne kwoty na praktykach.


  


Powrót do środowiska ułatwia naszym wychowankom kadra naszej placówki, przy nieocenionej współpracy ze strony placówek takich jak szkoły, czy poradnie. Prawdopodobnie wiele sukcesów nie byłoby możliwych, gdyby nie serdeczność i otwartość pedagogów, wychowawców i nauczycieli w szkołach i miejscach praktyk.


Jeszcze kilka lat temu zastanawialiśmy się co zrobić żeby chłopakom ułatwić skończenie szkoły zawodowej. Jak ich zmotywować, zachęcić, pomóc utrzymać dobre decyzje. Dziś to że chłopaki kończą szkołę zawodowa stało się normą. To, że od kilku lat mamy każdego roku maturzystów już nie dziwi. Dzisiaj z dużym prawdopodobieństwem mówimy,  że w październiku będziemy mieli pierwszych studentów. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. I to jest super!

Previous Article
Łączymy ludzi z ich marzeniami
Next Article
Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


More Story
Łączymy ludzi z ich marzeniami Jeżeli masz możliwość, chcesz pomóc, dać pracę, zainspirować lub zwyczajnie uczynić coś dobrego dla "naszych" chłopaków,...