Centrum Edukacyjne TRAMPOLINA I

8 grudnia, 2015  By ByWygrali 
0


  

Filia Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – Centrum Edukacyjne TRAMPOLINA I przy ul. Odsieczy Wiednia 13. Tutaj realizowany jest drugi etap projektu resocjalizacyjnego pt. TRAMPOLINA, zmierzający do pomocy w usamodzielnieniu wychowanków „Barskiej” i zapobieganiu ich wykluczeniu społecznemu. Trafiają tu niektórzy absolwenci ośrodka macierzystego – ci, którzy ukończyli Niepubliczne Gimnazjum przy ul. Barskiej 4 i poprosili (z różnych przyczyn – braku warunków w domu, lęku spowodowanego powrotem, obawy o powrót w uzależnienia, bądź też zwyczajnie nie chcą wracać do swojego starego wykluczonego życia mając nowe cele i aspiracje) o pomoc w kontynuowaniu nauki oraz w usamodzielnieniu.

   

Program usamodzielnienia wychowanków realizowany wspólnie przez „Barską” i „Anin” obejmuje między innymi takie oddziaływania, jak:
– zajęcia ogólnorozwojowe,
– zajęcia edukacyjne,
– warsztaty psychoedukacyjne,
– doradztwo zawodowe,
– kursy zawodowe,
– warsztaty umiejętności społecznych

    

Działalność „Anina” podąża w dwóch kierunkach:

  • Pierwszy to ośrodek usamodzielnienia, w którym absolwenci MOW przygotowują się do samodzielnego życia (uczęszczają do szkół ponadgimnazjalnych na terenie Warszawy, odbywają różne kursy zawodowe, szkolenia i terapie – w zależności od potrzeb). Oprócz pomocy w nauce chłopcy korzystają też z innych form doskonalenia zawodowego, jak kursy prawa jazdy, czy kursy operatorów wózków widłowych. Chłopcy mogą też rozwijać swoje zainteresowania muzyczne (np. poprzez lekcje gry na pianinie), sportowe (siłownia, tenis stołowy, bilard, dzięki podpisanym umowom możliwość korzystania z basenu i sali gimnastycznej w okolicznych obiektach rekreacyjnych), leśne i wojskowe. Niektórzy z chłopców ucząc się, jednocześnie pracują. Praca resocjalizacyjna w Aninie polega też na pomocy w nabywaniu podstawowych umiejętności społecznych. Chłopcy uczą się więc załatwiać swoje osobiste sprawy w urzędach (np. dowody osobiste, prawa jazdy, zameldowanie), zakładają konta bankowe, uczą się gospodarować środkami finansowymi, pomagają w zakupach, sami dbają o dom…

    

  • Drugi to kierunek psychoedukacyjny, w ramach którego wychowankowie aktualnie przebywający na stałe na Barskiej przechodzą dwutygodniowe turnusy psychoedukacyjne (socjoterapie, treningi zastępowania agresji, programy profilaktyczne w zakresie zapobiegania narkomanii i alkoholizmowi, bloki warsztatowe wspomagające proces uzawodowienia). Nowością są warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców naszych chłopców oraz terapie rodzinne z udziałem rodzin naszych wychowanków, oraz hipoterapia prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów. Ważnym elementem samodzielnienia naszych wychowanków jest wszechstronna pomoc psychologiczna i terapeutyczna. Chłopcy korzystają z terapii indywidualnej oraz grupowej, szczególnie w ramach grupy wsparcia. Niektórzy wychowankowie przeżywający problemy z uzależnieniem od alkoholu uczestniczą w terapii grupowej w okolicznych ośrodkach terapii uzależnień.

     Pawel

Previous Article
Trampolina - Co to jest?
Next Article
Mieszkania Treningowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


More Story
Trampolina - Co to jest? Orioński Projekt Resocjalizacyjny TRAMPOLINA - to projekt realizowany przez Zgromadzenie Zakonne Księży Orionistów...